ساختار شتابدهی جمپا

ساختار شتاب‌دهنده جمپا

شتاب‌دهنده جمپا داری ۸دپارتمان و ۵ بخش می‌باشد که به‌اختصار عبارت‌اند از :

 • دپارتمان پذیرش
 • دپارتمان آموزش
 • دپارتمان تحقیق و توسعه
 • دپارتمان ارتباطات
 • دپارتمان شبکه‌سازی
 • دپارتمان رویداد و جشنواره
 • دپارتمان آی تی
 • دپارتمان بازاریابی و فروش
 • کارگاه تولید
 • آموزشگاه استارت‌آپی
 • مدیریت برنامه‌ها
 • حسابداری
 • تدارکات

هدف کلی از تعریف این دپارتمان‌ها، راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌ی است که با توجه به ابعاد مختلف خدمات متفاوت و کاربردی را ارائه کرده و از ایده‌ها و طرح‌های این حوزه حمایت کند. در این شتاب‌دهنده در وهله اول تمرکز بر روی آموزش حرفه‌ای بر اساس استانداردهای مختلف می‌باشد. باور ما بر این است که حمایت از ایده‌ها، استارت آپ ها و شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، تحولی عظیم در بخش کودکان و نوجوانان با تشکیل کنسرسیوم ویژه گروه‌های ۶ تا ۱۸ سال ایجاد خواهد نمود.

 

دپارتمان پذیرش

وظیفه این دپارتمان، در مرحله اول طراحی سؤالات و پرسشنامه‌هایی است که به متقاضیان ورود به شتاب‌دهنده داده می‌شود. این دپارتمان با طراحی سؤالات خاص و چالش‌برانگیز سعی می‌کند بهترین گروه‌ها را برای همکاری برگزیند. همچنین این دپارتمان با تعریف جواب‌هایی استاندارد برای این سؤالات به دنبال کسب بهترین نتیجه برای گروه‌های متقاضی و شتاب‌دهنده می‌باشد.

تعدادی از پرسش‌های خاص و چالش‌برانگیز ما را می‌توانید مشاهده کنید:

 • ایده /شرکت خود را در ۵۰ کلمه توصیف کنید.
 • اگر گروه هستید هرکدام از اعضای گروه چقدر برای پروژه زمان گذاشتند؟
 • چرا این ایده را برگزیدید؟ چه چیزی باعث شد به این ایده فکر کنید؟
 • چه چیز جدیدی درباره ایده شما وجود دارد؟
 • رقبای شما چه افراد یا شرکت‌هایی هستند؟
 • از چه چیزی بیشتر از همه می‌ترسید؟
 • در مورد کارتان چه چیزی میدانید که رقبای شما نمی‌دانند؟
 • چگونه می‌خواهید از این ایده درآمد داشته باشید؟ چقدر؟
 • چرا ما را به‌عنوان شتاب‌دهنده برگزیدید؟
 • و…

پس از طراحی سؤالات و تصویب آن با همکاری دپارتمان تحقیق و توسعه، دپارتمان ارتباطات و معاونت شتاب‌دهنده، پاسخ‌های دریافتی توسط متقاضیان توسط این دپارتمان بررسی‌شده و در صورت تأیید، از متقاضیان برای انجام مصاحبه حضوری دعوت به عمل می‌آید.

دپارتمان آموزش

یکی از وظایف این دپارتمان با توجه به کارگروه‌های خود بخش تدوین محتوای آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی را بر عهده دارد که توسط گروه متخصص نسبت به تدوین کتاب و جزوات آموزشی و حتی محصولات کمک‌آموزشی اقدام می‌نمایند.

دپارتمان تحقیق و توسعه

یکی از وظایف این دپارتمان انجام تحقیق درباره فنّاوری‌های روز دنیا می‌باشد. داشتن اطلاعات لازم و کافی برای حمایت از ایده‌ها، استارت آپ ها و شرکت‌ها از ملزومات این شتاب‌دهنده می‌باشد که این دپارتمان مسئولیت آن را به عهده دارد. همچنینی ارائه اخبار روز دنیا در حوزه نوآوری نیز از خدماتی است که این شتاب‌دهنده با کمک این دپارتمان ارائه می‌دهد.

ما برای کسب بهترین نتایج همواره از دپارتمان تحقیق و توسعه درخواست ارائه الگوهای نوین برای استارتاپ ها و مدیریت شتاب‌دهنده‌ها داریم. این دپارتمان وظیفه دارد جدیدترین روش‌های روز دنیا را در اختیار تمام دپارتمان‌های این شتاب‌دهنده قرار دهد.

دپارتمان ارتباطات

از وظایف این دپارتمان نیز می‌توان به ایجاد ارتباط با رسانه اشاره کرد. لازم به ذکر است دپارتمان ارتباطات حتماً باید ارتباط خوبی با دپارتمان شبکه‌سازی داشته باشد و این دو دپارتمان از بسیاری از اطلاعات و یافته‌های یکدیگر استفاده می‌کنند.

دپارتمان شبکه‌سازی

از وظایف این دپارتمان نیز می‌توان به ایجاد ارتباط میان افراد خبره و اعضای گروه‌ها و اعضای اسبق شتاب‌دهنده‌های دیگر اشاره کرد. از باورهای ما در شتاب‌دهنده جمپا این است که حفظ ارتباطات کلید موفقیت است. از همین رو، این شتاب‌دهنده همواره با افرادی که با آن‌ها تعامل داشته و برای رسیدن به نتیجه مناسب در ایده، استارتاپ یا شرکتشان حمایت کرده ارتباط خود را حفظ می‌کند و باافتخار از آن افراد برای راهنمایی اعضای جدید استفاده می‌کند. این تجربه فوق‌العاده‌ای برای اعضای جدید خواهد بود که قابل‌انکار نیست.

دپارتمان رویدادها و جشنواره

این شتاب‌دهنده برای ارائه متفاوت‌ترین و بی‌نظیرترین خدمات به‌صورت مداوم رویدادهایی را برنامه‌ریزی می‌کند که در آن از افراد موفق برای سخنرانی دعوت می‌شود. این افراد یا در حوزه کاری خود فردی موفق و مشهور هستند یا از افرادی هستند که قبلاً تحت حمایت این شتاب‌دهنده فعالیت خود را شروع کردند. این موفقیت تأثیر بسزایی در کسب نتیجه دلخواه توسط گروه‌های جدید خواهد داشت. امور هماهنگی مربوط به این رویداد بر عهده این دپارتمان می‌باشد. در بخشی از این دپارتمان برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات تخصصی را هم بر عهده دارد.

دپارتمان آی.تی

فعالیت‌هایی نظیر طراحی و کنترل وب‌سایت مجموعه، طراحی نرم‌افزار مجموعه و تمامی امور کامپیوتری شتاب‌دهنده بر عهده این دپارتمان است. همچنین گروه‌هایی که نیاز به طراحی وب‌سایت، نرم افزا و یا اپلیکیشن داشته باشند در صورت صلاحدید آموزشگاه مجموعه و همچنین مدیر گروه‌ها می‌توانند از این دپارتمان کمک بگیرند.

دپارتمان بازاریابی و فروش

با توجه به اینکه وجود سرمایه‌گذاران در شتاب‌دهنده امری است ضروری، فعالیت‌های مهمی چون جذب سرمایه‌گذار و تبلیغات بر عهده این دپارتمان می‌باشد. همچنین ارائه پیشنهاد‌ها برای جذب ایده‌ها و گروه‌های جدید نیز بر عهده دپارتمان بازاریابی می‌باشد. این دپارتمان می‌بایست از دغدغه‌ها و نیازهای روز جامعه آگاه بوده با توجه به آن‌ها فعالیت داشته باشد. طراحی جملات و شعارهای مخصوص شتاب‌دهنده نیز بر عهده این دپارتمان خواهد بود. همچنین بخش بازاریابی، فروش محصولات و خدمات استارت آپ ها در این دپارتمان انجام می‌پذیرد.

کارگاه تولید

با توجه به اینکه در بخشی از ایده‌ها منجر به تولید محصول می‌باشد وظیفه این کارگاه تولید قطعات اولیه، نمونه‌سازی و حتی در صورت داشتن تجهیزات وظیفه تولید انبوه محصول و کالای مربوطه را بر عهده دارد.

آموزشگاه استارت‌آپی

از تفاوت‌های این شتاب‌دهنده با باقی شتاب‌دهنده‌ها وجود بخش آموزشگاهی می‌باشد. این بخش علاوه بر آموزش اعضای گروه‌های راه‌یافته به شتاب‌دهنده، وظیفه ارائه مطالب و کلاس‌های آموزشی برای سایرین را نیز دارا می‌باشد؛ یعنی این بخش از شتاب‌دهنده می‌تواند به‌صورت جداگانه با برگزاری کلاس‌های آموزشی جذب دانشجو داشته باشد، چه بسی افراد شرکت‌کننده در کلاس‌ها به فکر راه‌اندازی یک استارت آپ فرورفته و برای شروع به شتاب‌دهنده جمپا مراجعه کنند. آموزش آنلاین نیز از خدمات این آموزشگاه خواهد بود. همچنین تعیین آموزش‌های لازم و میزان آگاهی اعضای گروه‌ها نیز به عهده این بخش می‌باشد.