استارت آپ کارپنتر در راستای برنامه های راهبردی مرکز نوآوری خلاقیت برتر در سال ۱۴۰۰ راه اندازی گردید و ما معتقدیم که تجربه مهم ترین اصل موفقیت در بین کودکان ونوجوانان است . یک نجار باید علاوه بر خلق اثری جدید، محاسبات دقیق را هم بلد باشد. قوه تخیل خود را به کار گیرد و تمامی اجزای سازه را قبل از ساخت، تصویر سازی کند. اما این تمام ماجرا نیست و یک نجار محدود به این ها نمی شود و موارد دیگری هم هست که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

کار با چوب و نجاری یکی از بهترین فعالیت‌ها برای افزایش مهارت‌های فردی، شرکت در جمع برای کودکان است. کودک می‌تواند با راهنمایی‌های مربی خود و همفکری و مشارکت با دیگر هم سن و سال‌های خود توانایی حضور در جمع و مشارکت جمعی را بیاموزد.

 در کنار این مهارت‌ها، توانایی حل مسئله هم در کودکان و حتی نوجوانان تقویت می‌شود. یکی دیگر از مزایای حضور کودکان در کارگاه نجاری و شرکت در جمع، یادگیری از نحوه عملکرد دیگران است. در بیشتر موارد کودک نیاز به راهنمایی استاد ندارد و با مشاهده نحوه عملکرد دیگر کودکان، تلاش می‌کند حرکات آن‌ها را تقلید کند و از ابزارها استفاده کند. این یکی از بهترین انواع تجربه آموزی است.

آموزش ببین و اسباب بازی خودتو بساز

CARPENTER STEAM

توانایی فیزیکی:

بخش بسیار مهم نجاری، فعالیت بدنی هست. ارتباط بین چشم‌ها و دست‌های کودک در دوره آموزش نجاری بسیار قوی می‌شود. کار عملی به کودک اجازه می‌دهد تمامی عضلات بدن خود را به کار بی اندازد تا هماهنگی بیشتر بین آن‌ها برقرار کند. از این رو می‌توان در کنار یادگیری مباحث فنی، از نظر بدنی هم کودک را تقویت نمود.

زیبایی شناسی:

مطمئناً هر کودکی دوست دارد سازه‌ای زیباتر از دیگر هم سن و سال‌های خود بسازد. استفاده از رنگ‌های شاد برای هرچه زیباتر جلوه دادن سازه در دوره آموزش نجاری به کودکان این امکان را به آن‌ها می‌دهد که حس زیبایی شناسی آن‌ها را تقویت کند.

توانایی شناختی و فکری:

تقویت قوه تخیل و تصویر سازی ذهنی هم از مزایای شرکت در دوره‌های آموزش نجاری کودکان است. کودک باید در این دوره بیاموزد چگونه سازه را قبل از ساخته شدن در ذهن خود تصور کند. در دوره آموزش نجاری کودک فرصت دارد ایده پردازی کند، تصویر سازی ذهنی انجام دهد و خلاقیت‌های خود را به کار گیرد تا ایده مورد نظر خود را اجرایی کند.

تقویت مهارت عاطفی و اجتماعی:

نجاری به کودکان کمک می‌کند که با مشارکت در جمع، مشکلات خود را حل کنند و آموختن این مهارت برای پیشرفت آن‌ها در آینده بسیار تأثیرگذار است. نجاری و کار در کارگاه حس اعتماد به نفس کودک را تقویت می‌کند و با توجه به اینکه از ابزار نجاری بزرگ‌سال ها استفاده می‌کنند، خود را در جایگاه یک استادکار نجار می‌بینند.

آیا جنسیت کودکان برای یادگیری نجاری مهم هست؟

خیر. به هیچ عنوان مهم نیست کودک شما دختر باشد یا پسر… هر دو توانایی این را دارند که به راحتی کار با چوب و نجاری را بیاموزند. پس نگران نباشید و کودک خود را چه دختر باشد و چه پسر، برای فراگیری نجاری، آشنایی با ابزار و خلق یک اثر منحصر به فرد به کارگاه آموزش نجاری بسپارید.

قرار نیست کودکانتان با دستگاه‌های برقی خطرناک نجاری کار کنند. همین‌که بتوانند با چند تکه چوب و میخ و اره و چکش قاب عکس بسازند، برای آن‌ها بسیار ارزشمند هست.

رفتار کودکان برای یادگیری نجاری در سنین مختلف چگونه است؟

موضوع رفتار کودک در سنین مختلف مبحث بسیار مهمی هست که هر مربی یا پدر و مادری باید از آن آگاهی داشته باشد. لزوماً همه کودکان یک رفتار مشخص و قابل پیش‌بینی بروز نمی‌دهند. شما باید با چگونگی رفتار کودک در زمان شرکت در کلاس آموزش نجاری کودکان آگاهی داشته باشید تا بهتر بتوانید کودک دلبندتان را آموزش دهید. در ادامه به بررسی رفتار کودکان در سنین مختلف خواهیم پرداخت.

شرایط کودکان ۲ تا ۴ سال برای یادگیری نجاری

کودکان ۲ تا ۴ سال دیدن چگونگی کارکرد دستگاه‌ها و تبدیل چوب به سازه برایشان جذاب است. آن‌ها دوست دارند که به کشف دنیای کارگاه بپردازند. همچنین دوست دارند چوب را لمس کنند، احساس کنند، بو بکشند و… کمی طول می‌کشد که کودکان در این سنین به ساخت لوازم چوبی علاقه‌مند شوند. آن‌ها بیشتر دوست دارند با ابزار و تجهیزات بازی کنند.

شرایط کودکان ۴ تا ۵ سال برای آموزش نجاری

کودکان ۴ تا ۵ سال دوست دارند چوب‌ها و مواد مورد استفاده در کارگاه نجاری را با هم ترکیب کنند. به عنوان مثال آن‌ها دوست دارند همه چیز را به هم با چسب و میخ بچسبانند. البته این کار را زمانی انجام می‌دهند که کنجکاوی‌شان از کارکرد و خصوصیات هر دستگاه یا وسیله به پایان رسیده باشد.

شکل نامفهوم سازه‌هایی که آن‌ها می‌سازند ممکن است یادآور چیزی مهم برای آن‌ها باشد، لطفاً به دیدگاه و اندیشه کودکتان احترام بگذارید. اگر کودکتان سازه‌ای نامفهوم ساخت، با او همراه شوید و به تخیلاتش احترام بگذارید.

شرایط کودکان ۵ سال و پیش دبستانی برای کار با چوب

کودکان ۵ سال و بیشتر علاقه بیشتری به ساخت محصول نشان می‌دهند. آن‌ها علاقه‌مند به یادگیری مراحل تولید سازه چوبی و اجرای آن توسط خودشان هستند. اشیاء ساده‌ای مانند ماشین و قایق.

کودکانی که تجربه بیشتری کسب می‌کنند و در کارشان ماهر می‌شوند، دوست دارند سازه‌های نزدیک به نمونه واقعی آن و پیچیده‌تر بسازند.